Merj belevágni! Hasznos tippek a biztonságos online vásárláshoz 1.

list :: DrMonteBosco Blog ::

Körülötted már mindenki az interneten vásárol és Te még mindig tartasz tőle? Nem kell félned, ha körültekintő vagy, és betartasz néhány fontos szabályt, biztonsággal rendelhetsz webáruházból. Így időt, pénzt, utánajárást spórolhatsz, nem beszélve a távoli üzletek kínálatának eléréséről, a földrajzi távolságok áthidalásáról.

Még laikusként is van mód a védekezésre, a csalók és adathalászok elkerülésére, a kockázatmentes webáruházak kiválasztására. 


Tippek, hogy az internetes vásárlás ne legyen mumus:


Első lépésként nézz utána a webáruháznak, ahol vásárolnál! A böngészőben megjelenő webcímben https szerepel? Ha igen, az azt jelenti, hogy védett a kapcsolat, és titkosított csatornán keresztül mennek az adatok, vagyis bármilyen adatot megadsz, ahhoz nem férhetnek hozzá mások. Ezt jelzi a webcím előtt látható pici lakat ikon is.


Ha a weboldal biztonságos, nézd meg a kereskedő, vagy szolgáltató adatait: a cégnevet, címet, kapcsolattartói adatokat kötelező feltűntetni, a Szerződési Feltételekben és/vagy az Impresszumban megjeleníteni. Jó pont, ha egyéb kiegészítő adatot, adószámot, cégjegyzékszámot … stb. is találsz. Ezekkel az adatokkal minden cég vagy egyéni vállalkozó egyértelműen beazonosítható, akár az e-cégjegyzékben, akár a NAV adószám ellenőrző oldalán.


Érdemes ellenőrizned a kiválasztott webáruház elérhetőségi adatait. Ez azért fontos, mert a magyar nyelvű honlap, a „.hu” végződés, valamint a magyar nyelvű reklámok nem feltétlenül jelentik, hogy hazai kereskedőtől rendelünk. Az utólag felmerülő igényérvényesítés külföldi kereskedőkkel szemben hosszadalmasabb és nehézkesebb lehet a fizikai távolság, nyelvi nehézségek, magasabb költségek miatt. 


Milyen vásárláshoz kapcsolódó információkat keress?


Van-e a termék árán és szállítási, esetleges utánvét kezelési díjon felül valamilyen további költség? Milyen szállítási határidőt vállal az üzemeltető? Találsz-e információt a kötelező elállási jogról? Hogyan történik a kifizetett rendelésösszeg visszatérítése? Van-e lehetőség termékcserére? Mik a garancia feltételek, megjelennek-e az oldalon? Mi történik panasz esetén, feltűntetik-e a panaszkezelés módját?


+1 saját használatú tipp: amennyiben ismeretlen helyről vásárolok, mindig ellenőrzöm a fentiek meglétét. Ha számomra új webáruházból rendelek, a rendelés leadása előtt felhívom az adott webáruházat. Egy személyes beszélgetés során néhány kérdésre adott válaszból kiderül, ha megbízható, a terméket és az eljárásrendet ismerő kereskedő üzemelteti a webáruházat. Felmerülő gyanú esetén, inkább más lehetőség után nézek. Ez egy plusz biztonsági elem, eddig bevált.



        biztonsagos_internetes_vasarlas                                                



Mikor gyanakodj?


- A webcímben http szerepel a https helyett, ez azt jelenti, hogy a weboldal nem biztonságos, a kapcsolat nem titkosított.

- A weboldal helytelen magyarsággal írt, pontatlan, nehezen értelmezhető mondatokat használ.

- A cégadatok erősen hiányosak, a cég az internetes adatbázisban nem szerepel, nem ellenőrizhető.

- Nem található információ az eladóról, és közvetlen kapcsolat sincs feltüntetve (pl. csak egy űrlapon lehet kommunikálni, és nincs fizikai címe a vállalkozásnak). 

- Nem jó jel, ha nem találsz sem e-mail, sem telefonos elérhetőséget, szükség esetén hogy lehet a webáruházat elérni?

- Találsz ugyan telefonos elérhetőséget, de a telefont többszöri próbálkozásra sem veszik fel és elvárható időn belül nem hívnak vissza. 

- Az árak a hasonló termékek átlagárához képest feltűnően olcsók.

- Nincs feltűntetve elállási jogról szóló tájékoztató, garanciális feltételek, felmerülő panasz esetén a kezelés lehetősége, az eljárás módja.


Mik a bíztató jelek? 

- Biztonságos weboldal, titkosított adatforgalommal  (https a címsorban, pici lakat ikonnal)

- Helyes magyarsággal megjelenő weboldal, .hu vagy .com végződéssel a webcímben

- Részletes adatok az üzemeltetőről (cégnév, fizikai elérhetőség, e-mail cím, telefonos elérhetőség /nem emelt díjjal/, adószám, cégjegyzékszám, stb. megjelenítése)

- Információk a szállítási határidőről, fizetési lehetőségekről

- Információk a termékről

- Információk a termékcsere lehetőségéről

- Információk az elállás lehetőségéről és módjáról

- Információk a garanciális feltételekről és a panaszkezelésről


Mindezeken felül is bizalomerősítő ha a webáruházban vásárlást segítő információkat, vagy GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések) oldalt találsz. A vásárlói vélemények megjelenítése a webáruházban, a közösségi oldalakon (pl. Facebook) vagy a Google keresőben szintén jó visszajelzés a webáruházról.


Vértezd fel magad ismeretekkel! Ha fentiekre figyelsz, számodra is kinyílik az internetes vásárlás világa, rengeteg pozitív lehetősége.
Merj belevágni!



Következő cikkünkben az internetes vásárlásokhoz kapcsolódó  biztonságos fizetésről lesz szó.


Vasárnap Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat January February March April May June July August September October November December

Új fiók létrehozása

Már van fiókod?
Jelentkezz be inkább Vagy Reset password