Bőrkeményedés a lábon - Gyors megoldások és megelőzés titkai

list :: DrMonteBosco Blog ::

A felnőtt lakosság nagy hányada élete során szembesül a lábon kialakuló bőrkeményedés valamely formájával. Télen a zokni és a zárt cipő elfedi a problémát. De közeleg a nyár, a jó idő, a nyitott szandálok, papucsok viselésének időszaka. Márpedig a talpon, sarkakon, lábujjakon megvastagodott bőr nem igazán esztétikus látvány. Kényes kérdés, igaz? Járjuk körül a témát. Nézzük meg, hogy mi okozza és hogyan, mivel lehet kezelni, eltávolítani. 

  • Bőrkeményedés okai
  • Tünetei
  • Bőrkeményedés kezelése, eltávolítása
  • Következményei
  • Bőrkeményedés megelőzése

 A bőrkeményedés, más néven callus, a bőr természetes védekezési mechanizmusa a folyamatos dörzsölésre vagy nyomásra. E kellemetlen ingerekre bőrünk logikus választ ad: az epidermiszt, azaz a felső hámréteget gyorsabb sejt termelésre ösztönzi, ami a bőr megvastagodásához vezet. Kialakul a bőrkeményedés, ami megvédi az alatta lévő szöveteket az irritációtól és a sérülésektől.
Általában a bőr olyan területein alakul ki, ami ismétlődő nyomásnak vagy dörzsölődésnek van kitéve. Ez leggyakrabban a lábfej, különösen a talp, a sarkak és a lábujjak, de akár a kéz ujjain és a tenyéren is megjelenhet, például a munkával járó szerszámhasználat vagy egyéb kézi tevékenységek miatt, esetleg sporttal összefüggésben.
A bőrkeményedés kezelése attól függ, hogy milyen típusú és milyen súlyosságú a keményedés, valamint attól, hogy milyen okok állnak mögötte.

 Bőrkeményedés eltávolítása

 

A bőrkeményedés okai

A kialakulásához vezető okok igen változatosak lehetnek, ideértve a bőrbetegségeket, bőrsérüléseket, környezeti tényezőket, az életkort, az életmódot és a genetikát is.

Az okokat két nagy csoportra oszthatjuk: külső, mechanikus és belső egészségügyi okokra.

► Mik lehetnek a lábon kialakuló callus mechanikus okai?

  • A leggyakrabban előforduló és leginkább prózai ok a láb túlterhelése. Ez jelenthet állómunka, azaz állandó nyomás okozta túlterhelést, vagy a lábat erősen igénybe vevő sport pl. futás, korcsolyázás, versenytánc okozta túlterhelést.
  • Rosszul illeszkedő, pl. túl szűk, a talpat, sarkat, ujjakat állandóan nyomó lábbeli vagy rosszul kialakított talpbetét viselése.

Ezek mindegyike a lábfej valamely részére, pl. sarokra ható állandó nyomással, dörzsöléssel jár, amit az azt borító bőr igyekszik kompenzálni. Hogyan? Olyan mértékben fokozza a hámsejtek termelését, ami a bőr megvastagodásához vezet. Mivel a fokozott termeléssel párhuzamosan az elhalt szarulemezkék leválása nem gyorsul fel, a bőr a folyamat következtében egyre vastagodik. Ezzel a megvastagodott, elszarusodott, megkeményedett réteggel védi a lábfej irritációnak kitett pontjait a nyomás okozta további következményektől.

► A belső, egészségügyi okok közül leginkább jellemző:

  • A láb különböző deformitásai, ortopédiai rendellenességek pl. lúdtalp, harántsüllyedés, kalapácsujj
  • Helytelen járástechnika
  • Mozgásszervi, pl. gerincproblémák okozta aránytalan súlyeloszlás a talpon
  • Tartós túlsúly
  • Várandósság okozta túlsúly
  • Betegség pl. pajzsmirigy alul működés, cukorbetegség okozta száraz bőr
  • A bőr anyagcsere zavara
  • Genetika: egyes személyek örökölhetik a bőrkeményedésre való hajlamot
  • Életkor: az öregedés természetes folyamata során a bőr elveszti rugalmasságát és keményebbé válhat
  • Életmód: kevés folyadék (víz) bevitel
  • Környezeti tényezők: a napfény, a hideg vagy a szél hosszú távú hatása keményedést okozhat a bőrben
  • Helytelen és elégtelen bőrápolás, rossz higiénia

Bizonyos bőrbetegségek, bőrsérülések: égési sérülések, sebek, műtétek vagy a bőrre ható káros anyagok (például vegyszerek) is okozhatnak keményedést a bőrben.

A bőrkeményedés kialakulásának másik lehetséges oka a bőr alatti szövetek gyulladása vagy sérülése. A gyulladás vagy sérülés hatására a szervezet gyógyulási folyamatba kezd, amely során fokozottan termelődik kollagén és más szövetek. Ennek eredményeként a bőr alatti szövetekben is keményedés alakulhat ki, ami a bőr felszínén is megjelenhet.

 

Bőrkeményedés tünetei

A bőr szöveteinek elváltozása következtében a bőr keményebbé, vastagabbá és rugalmatlanná válik. Jellemezheti mélyebb redők, barázdák megjelenése, színváltozása (sárgás elszíneződése), érzéketlensége. Bár általában nem okoz komoly egészségügyi problémákat, néha kellemetlen lehet, különösen, ha fájdalmas vagy repedezett. A fájdalom mozgáskor fokozottan jelentkezhet és akár zsibbadás is felléphet.

Esztétikailag taszító látvány.

 

Bőrkeményedés kezelése, eltávolítása

A bőrkeményedés kezelése attól függ, hogy milyen típusú és milyen súlyosságú a megvastagodás.

 

Otthoni gyógymódok a bőrkeményedésre

Ha a bőr megvastagodása még nem ért el kritikus mértéket, a felhalmozódott szaruréteg eltávolításával otthon is megpróbálkozhatunk.

Milyen bőrkeményedés eltávolító praktikák és eszközök közül választhatunk?

Bőrkeményedés kezelése lábáztatás
- Lábáztatás a megvastagodott bőr felpuhítására.
A hatás fokozása érdekében tegyünk a vízbe almaecetet 4:1 arányban, azaz a melegvíz az almaecet mennyiségének 4-szerese legyen.
Ez segít megpuhítani a vastag bőrt, emellett fertőtlenítő, szagtalanító hatású.

- Puhítás céljára használhatunk szódabikarbónát is. A bokáig érő melegvízbe egy púpos evőkanál elég. A mellett, hogy segít a felpuhításban, gyulladáscsökkentő hatással is bír.

- Hagyjunk időt a kellő hatás eléréséhez, áztassuk lábainkat kb. 20 percig, majd finoman töröljük szárazra.



- Ezután jöhet a felesleges szaruréteg eltávolítása. Ehhez többféle eszközt is bevethetünk.

Bőrkeményedés eltávolítók otthon használatra:

  • Bőrradír: a drogériákban rengeteg fajta kapható, bőséggel válogathatunk a natúr és egyéb termékek között. Ha nem akarunk bolti készítményt használni, készítsünk magunknak frissen: keverjünk össze kristálycukrot olajjal 2 az 1 arányban (2 kanál cukor – 1 kanál olaj). Vagy használjunk kávés radírt: 1 csésze kávézacchoz keverjünk fél csésze cukrot és adjunk hozzá annyi olajat, hogy kenhető paszta legyen. Bármelyiket használjuk, a felpuhított bőrt eredményesen leradírozhatjuk vele.
  • Fém vagy habkőből készült sarokreszelő: változatos formákban és kivitelben vásárolható a drogériákban. Figyeljünk rá, hogy fémreszelőt soha ne használjunk száraz bőrön, mert sérülést okozhat
  • lábsmirglit.
  • Bőrgyalu vagy borotva: nemesacél eszközök pengével – csak nagy odafigyeléssel alkalmazhatók, egy rossz mozdulat könnyen sérülést okozhat.
  • Elektromos bőrreszelő gépek: egyre népszerűbbek, használatuk könnyű és biztonságos
  • Hámlasztó zokni: mostanában megjelent új fejlesztésű termékek. Használatuk egyszerű és hatásos, de figyelni kell a túlérzékenységre, esetleges allergiás reakciókra.
  • Hámlasztó folyadékok, krémek: kémiai anyagok, fokozott odafigyelés mellett alkalmazhatók.

Amikor az eltávolításon túl vagyunk, jöhet a következő fontos lépés, azaz

Az ápolás, amihez bőrpuhító, hidratáló krémet javaslunk, ugyanis a bőr megvastagodása és kiszáradása együtt jár, tehát fontos, hogy a krém ne csak zsírozzon, a nedvességpótlásra is szükség van.

Ismételjük ezt a kezelést havi rendszerességgel. Így fokozatosan el tudjuk távolítani a megvastagodott bőrt a lábainkról és fenntarthatjuk az ideális, ápolt állapotot.

 

Mire vigyázzunk?

Az éles eszközök használatára. Ne csiszoljuk túl a bőrt, mert azzal az ellenkező hatást váltjuk ki! Ráadásul a túlságosan leradírozott talp vagy sarok fájdalmas és ég. Pláne ne vagdossuk a pengével vagy ollóval, mert komoly sérüléseket, fertőzést is okozhatunk.

Eszközeinket használat után fertőtlenítsük!

 

Ha a bőrréteg már túlságosan kemény és vastag

Ez estben nem érdemes házilag kísérletezni, javasolt felkeresni egy pedikűröst, aki megfelelő eszközökkel, szakszerűen távolítja el a kellemetlen bőrkeményedést.

Bár ritkán fordul elő, de időnként orvos segítségére is szükség lehet. Ha olyan mértékű a bőrkeményedés vagy fájdalmas, esetleg más problémák is kísérik, forduljunk orvoshoz.

 

Bőrkeményedés szövődményei

- Ha a bőr megvastagodásával nem foglalkozunk, nem kezeljük, az egyéb problémákat is okozhat.

- Megjelenhet a tyúkszem, mely a lábfej bármely, állandó nyomásnak kitett felületén bárhol kialakulhat, akár a lábujjak között is. Nem korlátozódik a bőr felső hámrétegére, hanem a kúpszerűen lefelé a mélyebb rétegekbe hatol. Szinte mindig fájdalommal jár. Megnehezíti a cipőviselést és a járást is. Eltávolítása is körülményesebb. Enyhébb esetet megoldhat egy tyúkszemtapasz, de sokszor pedikűrös, néha sebészkész is kellhet az eltávolításához.

- A megvastagodott, megkeményedett bőr tovább vastagszik. Ehhez fájdalom is társulhat. A bőr bereped, esetleg vérzik.

- A kiszáradt, berepedezett bőrön könnyen megtelepszenek a kórokozók, a baktériumok és a gombák. Egy ilyen bakteriális fertőzésnek, ha a kórokozó a repedésen át a véráramba kerül, nagyon komoly, akár életveszélyes következményei is lehetnek (orbánc, szepszis).    

Na de szerencsére eddig ritkán fajul a dolog, hiszen van a kezünkben egy csodálatos fegyver, a


Megelőzés                           

A nyári meleg, a mezítláb járás fokozza a lábfej kiszáradását. Figyeljünk erre oda. Lehetőség szerint viseljünk zoknit és kerüljük a poros helyeken történő mezítláb járást.              

Anatomico klumpa D101 Nero

Ilyenkor még fontosabbá válik a:

Rendszeres, gondos lábápolás: lábfürdők, bőreltávolítás, krémezés.

Éjszakai pakolás: lefekvés előtt pakoljuk be lábainkat gazdag ápoló krémmel és húzzunk rá pamut zoknit. Hetente ismételjük.

Ha nyom a cipő: használjunk kényelmes talpbetétet, vagy talppárnára húzható szivacs vagy szilikon betétet, ujjvédőt, ami megakadályozza a túlzott nyomást, dörzsölést.

Új cipőhöz fokozatosan szoktassuk lábainkat, első alkalommal ne abban menjünk táncolni.

A lábbelink legyen kényelmes, ne szorítson, ne dörzsöljön, de túl nagy se legyen.

Kevés magassarkút! Gyakori és hosszas viselése melegágya a bőrkeményedés és tyúkszem kialakulásának.

Ha lábfej deformitással küzdünk, viseljünk talpbetétet.

Otthon, a mesterséges talajon ne járjunk mezítláb, viseljünk kényelmes, anatómiai papucsot.

A természetben, füvön, homokos, kavicsos talajon azonban minél többet járjunk mezítláb! Ez nem csak a bőrkeményedés megelőzése, hanem lábunk alapvető egészsége szempontjából is fontos.

 

Összegezve a fentieket:

A bőrkeményedés bár kellemetlen és nem is esztétikus, de komoly kockázatot ritkán jelent. Kis odafigyeléssel megelőzhető, illetve a kialakult elváltozás jól és hatékonyan kezelhető akár otthoni körülmények között, házi praktikákkal is.

Ápoljuk lábainkat!


Fotó Freepik

Vasárnap Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat January February March April May June July August September October November December

Új fiók létrehozása

Már van fiókod?
Jelentkezz be inkább Vagy Reset password